Pszichoszomatika

Pszichológusi praxisunkban gyakran keresnek meg bennünket pszichoszomatikus betegségben szenvedők (pl. ismeretlen eredetű meddőség, gyomorfekély, hormonzavarok, anyagcsere betegsége, alvászavarok, fejfájás stb.), akiknek az orvos kollégák javasolják pszichológus felkeresését, mivel szerencsére az orvostársadalom is egyre nyitottabb a test-lélek egységének felismerése felé. Ezekben az esetekben a probléma gyökere a stressz menedzselésének nehézsége. A konfliktus tagadása vagy elnyomása következtében a feszültség áttevődik a testi folyamatok szintjére, a megoldhatatlan konfliktusok levezetéseként keletkeznek a különböző tünetek.

 

A pszichoszomatikus betegségek sokféle, egymással is kölcsönhatásban lévő összetevők hatására alakulnak ki, ezek közül komoly súllyal szerepelnek a pszichés okok és a szociokulturális környezet hatásai (Bárdos György). Szerepet játszanak a megoldhatatlan emocionális konfliktusok, egyes szervek fokozott reakcióhajlama, a környezeti hatások (családé és a tágabb környezeté), az elégtelen megküzdési kapacitás és megküzdési stílus. A korai tapasztalatoknak is hatása van a stresszválasz alakulására és a rendellenességek iránti sérülékenységre. Ha a gyerek nem tanulja meg értelmezni a saját érzéseit, akkor ezek diffúz módon fognak létezni, nem lesznek „lehorgonyozva”, ezáltal sok stresszt okoznak. Ez a stressz testi tünetekbe megy át, és a testén keresztül fogja majd értelmezni a saját érzéseit. A pszichoszomatikus betegségnél a stressz kitevődik a lélekből a testre; a testi tünettel tud a személy foglalkozni, a lelkivel nem, nincs rálátása.

 

A pszichoszomatika egy szemléletmód, diagnosztikai és terápiás szemlélet is, olyan holisztikus megközelítés, mely az emberre „teljes rendszerként” tekint, ahol a pszichoszociális, biológiai (testi) és kulturális folyamatok egymástól nem elválaszthatók. Leegyszerűsítve azokat a betegségeket nevezzük pszichoszomatikus betegségeknek, amelyek hátterében pszichés és/vagy szociális okok is megtalálhatók. Olyan tünetek, elváltozások ezek, amelyek mögött sok ok meghúzódhat, s ilyen értelemben elméletileg minden betegség pszichoszomatikus, hiszen a lelki tényezők minden testi folyamatot befolyásolnak idegi és hormonális közvetítésen keresztül (Alexander).

 

Az integrált megközelítés iránt elkötelezett szakemberek vagyunk, éppúgy építünk a hagyományos eljárásokra, mint az újabbakra. Ennek megfelelően a Stresszmentor® Program szemléletmódjában és terápiás elveiben – a betegségek megelőzésében és kezelésében – is a globális, komplex és egyénre szabott megközelítést képviseli, melyben a pszichológiai, szomatikus és szociális összetevők egyaránt szerepelnek.